Posted on 4 komentarji

Prvi nakup longboarda

Prvi nakup longboarda byMiha Žabkar

Nakup longboarda je za mnogo ljudi kar velika investicija. Ker pa začetni komplet ni ravno poceni, je pametno ob prvemu nakupu malo razmisliti. Svet longboard opreme je namreč iz dneva v dan večji, velik del te opreme pa je postal dostopen tudi pri nas, pa naj bodo to lokalne ali pa tuje trgovine, ki ob relativno majhni poštnini ponujajo ogromno izbiro.

Kaj hitro se zgodi, da nas ob prvem nakupu premaga neučakanost in neizkušenost. Tako si kupimo komplet, ki nam sicer sprva zadostuje, a slej kot prej pokaže svoje pomanjkljivosti. Ob dodatnem raziskovanju pa tudi hitro ugotovimo, da bi za isti denar lahko dobili VELIKO boljšo opremo.

Nekaj nasvetov za tiste, ki prvič kupujete longboard

  • Prva stvar, ki jo moramo razčistiti sami pri sebi je to, kaj od longboarda želimo. Longboard se uporablja pri mnogih disciplinah, pa naj bo to plesanje, mestno »kruzanje«, freeride ali pa downhill. Vsaka disciplina zahteva od longboarda neke lastnosti, ki ji prakticiranje tega omogočajo. Je pa potrebno vedeti, da, na primer longboard za downhill ni primeren samo za downhill temveč tudi za kaj drugega. Vse prevečkrat se zgodi, da si ljudje kupijo komplet, ki je namenjen mestni vožnji, hitro jih prime želja po kakšnih spustih in slajdanju ter kmalu ugotovijo, da njihov longboard ni primeren.
  • Za mnoge je glavna omejitev pri nakupu prvega longboarda tudi cena. Pomemben je podatek, da je cena kompletov več ali manj enaka ali pa zanemarljivo manjša od longboarda, ki ga kupimo po delih. Cene med različnimi proizvajalci opreme so precej podobne, tako da si longboard vedno priredimo lastnim potrebam ali pa željam. Tako lahko, namesto, da kupimo komplet s povprečnimi komponentami, kupimo komplet, ki ima boljše in morda bolj specializirane komponente. Lahko si ga tudi sestavimo tako, da nam vizualno bolj odgovarja.
  • Izbira prave opreme je za mnogo začetnikov kar grozljiva, saj je ponudba velika. Vendar se pa ne smemo prehitro prestrašiti. Na spletu (tudi na naši spletni strani) je ogromno informacij, ki ti znajo pomagati razumeti kaj čemu služi. Splača se torej malo počakati z nakupom ter se prepričati, da je naša izbira res dobra. Vseeno pa bom podal par napotkov za nakup opreme.

Longboard vodič – vse o longboardu

Obvezno preberi serijo člankov Longboard 101 v katerih Miha Žabkar pojasni vse o longboard deskah, podvozjih in koleščkih.

Longboard 101: Deske

Longboard 101: Podvozja

Longboard 101: Koleščka

Par modrih besed za zaključek

Ne se delat frajerja in vozit brez čelade. Nesreča se hitro zgodi in lahko se precej resno poškoduješ. Čelada naj vam bo torej nakup, ki je vzporeden ali pa neposredno sledi nakupu longboarda. Zaradi nje vas nihče ne bo postrani gledal.

Ne kupovati dile glede na to kakšno grafiko ima. Če kupujete longboard zato, da se boste vozili naokoli se grafike v vsakem primeru ne bo videlo. Raje iz Grip Tape-a naredite kak lep vzorec, ki bo ljudem prej padel v oči.

Potrebuješ nasvet pri izbiri?

Če potrebuješ pomoč pri izbiri opreme se lahko obrneš kadarkoli tudi na nas preko e-pošte urednistvo@longboard.si. Z veseljem ti bomo pomagali izbrati pravi longboard zate.

4 thoughts on “Prvi nakup longboarda

  1. Pozdravljeni,
    Zanima me kakšen longboard mi proporočate za downhill in kruzanje. Seveda je cena tudi pomembna zato nočem da je moj prvi longboard predrag

    Lp,
    Miha

  2. Živjo Miha… Priporočam ti, da za začneš z drop-through desko ali desko, ki ima micro-drop ter ima platformo do cca 90 cm, podvozje 176-180mm, ki ima kot 45*, koleščka trdote 78a ter velikosti 70mm.

  3. Pozdravljeni,
    zanima me kakšen longboard bi bil najbolj primeren za pumptrack (npr. tak kot je v Šiški)?

    Hvala,
    F.

    1. Franci, živjo! Za pump track se ti bo najbolj obnesel “top-mount” longboard, standardne dolžine do 90cm z medosno razdaljo do npr. 70cm.

Comments are closed.